30 éves a Visegrádi Együttműködés
1991. február 15-én a visegrádi királyi palota kőtárában írták alá Csehszlovákia, Lengyelország és Magyarország vezetői a kölcsönös együttműködésről szóló Visegrádi Egyezményt. A helyszínválasztás nem volt véletlen, hiszen 1335-ben ugyancsak Visegrád adott otthont a cseh, a lengyel és a magyar uralkodó „csúcstalálkozójának”, mely kongresszus jogosan tekinthető a február 15-én aláírt megállapodás történelmi előképének.
Az elmúlt három évtized egyértelműen bebizonyította a kezdeményező bölcs előrelátását, hiszen a szervezet Közép-Európa egyik legfontosabb együttműködési intézményévé vált, jelentős gazdasági és kulturális fejlődést eredményezve a résztvevő országok számára.
Mi, Visegrádon élők a kezdetektől büszkék vagyunk arra, hogy városunk ennek, a közép-európai régió vonatkozásában kiemelt jelentőséggel bíró – erős lábakon álló – szövetségnek a névadója. Ezért is éreztük úgy, hogy a járványügyi korlátozásokat figyelembe véve, ugyan szűk körben, de mindenképpen méltó módon meg kell emlékeznünk a jeles évfordulóról.
2021. február 15-én, reggel 9 órakor, a 30 évvel ezelőtti aláírás helyszínén, a már meglévő magyar nyelvű mellett, egy háromnyelvű (lengyel, cseh és szlovák) emléktáblát avattunk fel Jerzy Snopek Lengyelország, Tibor Bial Csehország, és Pavol Hamžík a Szlovák Köztársaság Nagykövete, Dr. Vitályos Eszter az Emberi Erőforrások Minisztériumának európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára, Dr. Sztáray Péter a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára, Szilágyiné Bátorfi Edit a Nemzetközi Visegrádi Alap igazgatója, Hadházy Sándor országgyűlési képviselő, valamint Eöry Dénes Visegrád polgármestere, Buzás Gergely a Mátyás Király Múzeum igazgatója, és Cseke László a Szent György Lovagrend kancellárja részvételével.
Visegrád Város Önkormányzata