Védjük meg fecskéinket!
Hamarosan itt a tavasz, ezzel együtt költöző madaraink is visszaérkeznek hozzánk. Az elmúlt közel két évtizedben megfeleződött a hazai füsti fecske és molnárfecske állomány, azaz mára minden második madár eltűnt az ereszek alól. Visegrád számos molnárfecske fészekkel rendelkezik. Ki hitte volna, hogy az ún. patika-ház eresze 80 fészket rejt. Az, hogy ezek a fészkek újra élettel teljenek meg, egy fontos védelmi tevékenységet kell elvégeznünk. Az elmúlt évben több fészekből kiesett fecskét találtunk, így fedeztük fel a fészkek szélén lévő fekete foltokat, melyek a madárvédelmi szakértők véleménye alapján egyfajta atka fertőzésre utalnak. A madárpusztulás is ennek következménye.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársával, Márton Vlad András madármentővel és Visegrád Város Önkormányzatával egyeztetve elkezdjük a visegrádi fecskefészkek karbantartását, élősködő mentesítését. Ezt a munkát a fecskék visszaérkezése előtt kell elvégezni, így védve a számunkra kedves madarainkat.
Mint arról a Visegrádi Hírek márciusi számában beszámoltunk, megkezdjük a fecskefészkeink védelmét. Április első két hetében várható a visegrádi fecskéink visszatérése, így addig szeretnénk elvégezni a munkát.
Segítségünkre lesznek a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársai, a Birdmania Madárpark és Természetvédelmi Központ szakembere, a Visegrádi Önkéntes Tűzoltók és a visegrádi fiatalok.
Tájékoztatjuk a lakosságot, hogy 2024. március 28-án 11.00 órától kezdődik a fecskefészkek „karbantartása”, melyet a tűzoltók segítségével végzünk. Szakemberek elmondása szerint a fecskefészkek körüli fekete bevonat jelzi a fertőzöttséget. Sajnos ez tapasztalható szinte az összes fészekben, így a fecskék tetvesek lesznek és kivakarják magukat a fészekből. Ez okozza a nagyszámú madárpusztulást. Nem csak a fészkeket fújjuk le, hanem a repedéseket is, mert ott telelnek át a tetvek. Ezen kívül a fészkek alá úgynevezett fecskepelenkákat helyezünk majd még ki.
Az élősködő irtást Piretmix nevű szerrel végezzük, mely egy magyar gyártású bio rovarirtó.
A munkák elvégeztével szükséges lesz majd még építőanyagot is kitenni fecskéinknek, mivel érkezésük után az új fészkek építéséhez és a régi javításához a nagy szárazság miatt, sarat, vizet, szalmát nehezen találnak a környéken.
A munkálatokról, a „fecske mentésről” tájékoztató táblákat helyezünk majd ki.
Végül álljon itt Hermann Ottó találó írása a molnárfecskéről:
„Ha a füsti fecske belső házi madár, mert sokszor a ház tűzhelye fölött is folytatja családi életét: akkor a molnárfecske inkább városi, mert az emberi építményekre és hajlékokra kívülről rakja szilárd és aránylag nagy fészkét. A molnárfecske is röpülő bogársággal él és tisztán csak röpülve bír megélni, mert lába picziny, csak megkapaszkodásra alkalmatos. Ennélfogva ez a fecske is hasznos madár. „
Segítő és támogató partnereink:
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa
Bird Mánia madárpark és természetvédelmi mentő központ
Visegrádi Rózsák Egyesülete
„Patika-ház” lakóközössége
Visegrádi gyógyszertár
Rigoletto Cukrászda
Don Vito Étterem és Pizzéria
Visegrád Város Önkéntes Tűzoltó Egyesület
Eőry Dénes Visegrád Polgármestere