Parajd
2009. augusztus 29-én, Visegrád millenniumi ünnepsége keretében, Bokor Sándor Parajd, és Hadházy Sándor Visegrád polgármestere aláírta a két település testvérvárosi szerződését.
A megállapodás előzményei:
1990. januárjában tettük meg az első lépéseket azzal, hogy a visegrádi iskola tantestülete kapcsolatfelvétel szándékával kereste meg a parajdi iskolát. Az azóta eltelt 20 év több száz gyermek és felnőtt találkozásával, közös táborozással, intézmények szakmai együttműködésével tette tartalmassá mindkét település kulturális életét.
Az alábbiakban rövid összegzését adjuk a megvalósult programoknak:
1990. Kapcsolatfelvétel. Visegrádi delegáció (felnőtt, gyerek) részvétele a parajdi iskola névadó ünnepségén.
1991. Tavasszal parajdi felnőtt küldöttség látogatása Visegrádon; Barátság levél" aláírása, visegrádi iskolazászló felavatása.
Nyáron parajdi iskolások táborozása Visegrádon; közös program „Álom a vár alatt" bemutatása, parajdiak szereplése „Székely lakodalmas"
Ősszel visegrádiak részvétele (felnőttek) az Áprily Emlékház avatásán.
1992. Májusban a parajdi iskola delegációjával (felnőttek) közösen vettünk részt Brassóban a 155 éves Áprily Liceum ünnepségén Budapesten, az írószövetség által a Frankéi Leó utcában Áprily Lajos és Jékely Zoltán tiszteletére elhelyezett emléktábla avatásán parajdi résztvevővel közösen koszorúztunk.
1993. Októberben, szorgalmi időszakban visegrádi gyerekek és felnőttek töltöttek 10 napot Parajdon. Téma: ismerkedés az ottani oktatási rendszerrel, közös iskolai programok, a Székelyföld történelmi-irodalmi emlékeivel. 4 fős múzeumi delegáció csatlakozott a csoporthoz.
1994. Nyári találkozás Visegrádon, közös foci tábor Pócsmegyeren. Résztvevők csak fiúk voltak.
1996. A millecentenáriumra meghirdetett „Magyar testvériskolák nemzetközi találkozóján" vettünk részt Nádasdon közös kiállítással, szerepléssel, főzéssel, faültetéssel. Ezt megelőzően az augusztus 20-i visegrádi ünnepségen is szerepeltek a parajdi gyerekek.
1997. Visegrádiak népes csapata Parajdon. Táborozás a bogdáni havason. Fő téma: Parajd népművészeti emlékei, élő népművészete. Visegrádi iskolások néptánca a parajdi pedagógus napon.
Ősszel 4 fős parajdi delegáció vett részt a visegrádi iskola 10. éves jubileumi Áprily Hét rendezvényén, tanítási órát, előadást, gyerekfoglalkozást tartottak. Ebből az alkalomból kiállításon mutatta be a régészekből, építészekből álló csoport a nyári parajdi falufelmérés anyagát.
1998. Háromnapos visegrádi tartózkodás után közös táborozás Balatonbogláron. Fö célunk a játékos, gondtalan nyaralás, a Balaton örömeinek élvezete.
1999. Székelyföld megismerése mellett Gyimes felfedezése volt a közös programunk.
2000-ben Visegrád várossá avató ünnepségén az iskola igazgatója, Cseresnyés Attila képviselte Parajd közösségét.
2001. A millenniumi év kapcsán az államalapítás állt visegrádi, esztergomi programjaink középpontjában, de emlékezetes marad az Ópusztaszeri Történelmi Emlékpark, Szeged, Baja, Mohács megismerése is.
2002. Parajd után felejthetetlen napokat töltöttünk Moldvában, Brassóban.
2003. A parajdi gyerekek először vonultak fel a Palotajátékokon, ezt követően közös táborozás volt az ország legészakibb falujában, Pusztafalun. A Rákóczi-évforduló kapcsán kirándultunk Sárospatakra, Kassára, hazautazáskor útba ejtettük Debrecent.
2004. Részt vettünk a parajdi Falunap rendezvényén, majd Gyimesben és a Bogdánban táboroztunk.
2005. Palotajáték után hévízi táborhellyel a Balaton-felvidék természeti, művészeti értékeinek megismerése volt táborozásunk célja.
2006. A hagyományos program mellett Háromszéki táborozásunk során nagy magyarjaink (Benedek Elek, Mikes Kelemen, Körösi Csorna Sándor) emlékhelyeit látogattuk meg.
2007. A Szentendrei-szigeten Horány volt közös természetvédő táborunk helyszíne. Közös munkánk eredményként az „Álom a vár alatt" előadása valósult meg.
2008. A parajdi gyerekekkel közösen ismerkedtünk Brassó és az erdélyi szász városok, erődtemplomok csodálatos emlékeivel, tábori programjaink központi témája a reneszánsz volt.
2009. Visegrád város millenniuma alkalmából népes gyermek és felnőtt küldöttség köszöntötte városunkat. Az iskolások háromnapos kirándulás keretében megismerték az ugyancsak ezeréves megyéket Veszprém, Székesfehérvár és Zalavár megtekintésével. Az augusztusi testvérvárosi napokon a gyerekek „Mátyás király és a székely ember lánya" című mesét jelenítették meg, a felnőttek tánccal és eredeti sófalvi zenével léptek fel, az augusztus 29-i ünnepségen került sor a testvérvárosi megállapodás aláírására.
Reméljük, hogy az elkövetkező években az iskolai kapcsolatra alapozva újabb közösségek élnek a testvérvárosi lehetőségekkel, s városunk mind szélesebb köre ismeri meg Erdély kimeríthetetlen kulturális-, történelmi-, művészeti kincsét.