
Visegrád Reneszánsza
Köszönjük, hogy mára közel tízezren követik Visegrád újjászületéséről szóló híreket ezen az oldalon. A Visegrád Reneszánsza fejlesztési program fejleményeiről egy ideig nem számolunk be, ugyanis a vár és környezetének megújítását a világszerte tapasztalható gazdasági változások miatt egy későbbi időpontra ütemezzük át. A jövőben továbbra is jelentkezünk történelmi érdekességekkel, a település és a várrendszer múltját és jelenét bemutató tartalmakkal, kövessenek minket!
Az elmúlt évben Visegrád 700 címmel, sajtótájékoztató keretében mutatták be azt a fejlesztési programot, amely Mátyás király születésnapján, 2022. február 23-án elindult Visegrád Reneszánsza című Facebook oldalon követhető nyomon.
A magyar kormány fejlesztési programja során nemcsak a festői környezetben lévő visegrádi fellegvár és a királyi palota, de az alsóvár és a Salamon-torony, valamint a völgyzárófal és a vízibástya rekonstrukciója is megvalósul. A Várkapitányság szakemberei a rekonstrukciós munkálatok mellett elvégzik a terület akadálymentesítését, valamint összekapcsolják a várrendszer elemeit - biztosítva ezzel a szabad átjárást. A munkálatok több ütemben valósulnak meg, így a rekonstrukció idején a fellegvár, az alsóvár és a királyi palota is látogatható lesz.
Visegrád a magyar és az európai kultúra kiemelkedő helyszíne, a magyar királyság egykori fővárosa, a közép európai együttműködés bölcsője. A program célja, hogy a négy nemzet, Lengyelország, Szlovákia, Csehország és Magyarország számára kiemelten fontos visegrádi várat jelentőségéhez és múltjához méltó módon állítsa helyre.
Visegrád Károly Róbert uralkodása alatt írta be magát először a hazai és a nemzetközi történelembe. Itt tartották az 1335-ös királytalálkozót, ahol Károly Róbert magyar király, Luxemburgi János cseh és Nagy Kázmér lengyel királyt fogadta. A történetírás a találkozót igazi magyar diplomácia sikerként értékeli, hiszen az itt kötött megállapodások hosszú távú békét biztosítottak a résztvevő államok között és megalapozták az országaink közötti gazdasági, kereskedelmi kapcsolatokat.
Visegrád nemcsak a magyar diplomácia fellegvára volt, hanem Mátyásnak köszönhetően a reneszánsz építészet egyik remekműve is. A király egy évtized alatt építtette újjá elődei palotáját, ahol az itáliai mesterek a korabeli Európa egyik legfényesebb vidéki rezidenciáját hozták létre. A pezsgő udvari élet messze földön híressé tette, ezért nem véletlen, hogy a korabeli utazók csak a „földi paradicsomként” emlegették. A Mátyás király utáni évszázadok lassan, de pusztulást hoztak Visegrád számára. Az ellentmondásokkal teli XX. századi rekonstrukciók után mára az épületek állapota jelentősen leromlott, a teljes körű rekonstrukció nem halasztható tovább.
A reneszánszt tekinthetjük Visegrád legmeghatározóbb korszakának, ezért a Visegrád Reneszánsza program célkitűzése, hogy 2035-re, a közép-európai együttműködést meghatározó visegrádi királytalálkozó 700. évfordulójára, a fellegvár és a királyi palota a Mátyás korabeli állapotoknak megfelelően szülessen újjá.
A facebook oldalon bemutatjuk a program elemeit, beszámolunk a munkálatok aktuális állásáról, videókat és fotókat osztunk meg, és rendszeresen írunk a fellegvár történelmi múltját érintő érdekességekről.
Tartsanak velünk és kövessék a megújulás kulisszatitkait!