Visegrád Reneszánsza
Tervezett ütemben halad a Visegrád Reneszánsza fejlesztési program.
A visegrádi műemlékegyüttes épületeinek helyreállítását célzó történelmi jelentőségű munka első lépéseként tavaly elvégeztük a várrendszer és a palota részletes felmérését. A szakemberek 3D lézer szkenneléssel és drónok segítségével milliméter pontossággal határozták meg az épületek helyét és állapotát. A több száz műemléki helyszínnél felmért több milliárd pont összekötésével egy olyan ún. pontfelhő állományt alakítottak ki, amelyet az építészek már 3D modellek készítéséhez használhattak. Segítségével pontosan lehet szemléltetni a királyi palota jelenlegi és lehetséges jövőbeli megjelenését.
Visegrád középkori emlékei kivétel nélkül romos állapotban maradtak ránk. A műemlékek fenntartása rom formában lehetetlen, legfeljebb pusztulásuk üteme lassítható - bár a 20. század második felének elhibázott műemlékvédelmi módszerei sokszor inkább gyorsították a pusztulási folyamatokat. A Visegrád Reneszánsza fejlesztési program célja a romok lefedése és újra épületté alakítása, valamint a még fennmaradt eredeti maradványok végleges megőrzésének biztosítása.
A reneszánsz időszakát tekintjük Visegrád legmeghatározóbb korszakának, ezért a fejlesztés eredményeként a várrendszer és a királyi palota a Mátyás korabeli állapotoknak megfelelően születik újjá. A következő években nemcsak az alsóvár és a Salamon-torony, a völgyzárófal és a vízibástya rekonstrukciója valósul meg, de a visegrádi fellegvárat és a királyi palotát is megújítjuk. A kulturális, infrastrukturális és turisztikai fejlesztések mellett elvégezzük a helyszín akadálymentesítését, gyalogosan bejárhatóvá tesszük a műemlékegyüttest és összekapcsoljuk a várrendszer alsó és felső részeit.
Elkezdtük a visegrádi várrendszer részletes felmérését, indul a régészeti feltárás
A visegrádi műemlékegyüttes épületeinek helyreállítását célzó történelmi jelentőségű munka első lépéseként megkezdődött a várrendszer és a palota felmérése. A szakemberek 3D lézer szkennelés segítségével milliméter pontossággal meghatározzák a várrendszer és a palota épületeinek pontos helyét és állapotát. A legkorszerűbb fotogrammetriai eljárással elvégzett felmérés eredményeként lehetőség nyílik a jelenlegi állapot modellezésére és a tervezett állapot pontos bemutatására, az elméleti rekonstrukciós tervek és látványtervek elkészítésére. A felméréssel egy időben a régészek hamarosan birtokba veszik az egykor ferences kolostor területét, ahol szondázó technikával elindul a rekonstrukciót megelőző feltárás.
A Várkapitányság munkatársai - a Pilisi Parkerdő Zrt. - közreműködésével tavaly elvégezték a meredek hegyoldalon végigfutó völgyzárófal kétszer ötméteres sávjában az invazív, kártékony növényzet frissítését. A szakemberek megtisztították a védmű felületét az elburjánzott kúszónövényektől, illetve a falak nyílásaiban megtelepedett magonc gyomfáktól is. A munkálatok végeztével újra láthatóvá váltak a többszáz méter hosszúságú védelmi vonal évtizedek óta rejtőzködő maradványai.
2021 nyarán jelentette be Fodor Gergely, a Budavári Palotanegyed, a Citadella és visegrádi műemlékegyüttes megújításáért felelős kormánybiztos, hogy a következő években a visegrádi várat és környékét teljeskörűen helyreállítják a Várkapitányság szakemberei. A Visegrád Reneszánsza fejlesztési program célkitűzése, hogy a közép-európai együttműködést meghatározó visegrádi várrendszer és a királyi palota a Mátyás korabeli állapotoknak megfelelően szülessen újjá.
A magyar kormány fejlesztési programja során nemcsak a festői környezetben lévő visegrádi fellegvár és a királyi palota, de az alsóvár és a Salamon-torony, valamint a völgyzárófal és a vízibástya rekonstrukciója is megvalósul. A Várkapitányság szakemberei a rekonstrukciós munkálatok mellett elvégzik a terület akadálymentesítését, valamint összekapcsolják a várrendszer elemeit - biztosítva ezzel a szabad átjárást. A munkálatok több ütemben valósulnak meg, így a rekonstrukció idején a fellegvár, az alsóvár és a királyi palota is látogatható lesz.
VÁRKAPITÁNYSÁG Integrált Területfejlesztési Központ Nonprofit Zrt.
Az elmúlt évben Visegrád 700 címmel, sajtótájékoztató keretében mutatták be azt a fejlesztési programot, amely Mátyás király születésnapján, 2022. február 23-án elindult Visegrád Reneszánsza című Facebook oldalon követhető nyomon.
A magyar kormány fejlesztési programja során nemcsak a festői környezetben lévő visegrádi fellegvár és a királyi palota, de az alsóvár és a Salamon-torony, valamint a völgyzárófal és a vízibástya rekonstrukciója is megvalósul. A Várkapitányság szakemberei a rekonstrukciós munkálatok mellett elvégzik a terület akadálymentesítését, valamint összekapcsolják a várrendszer elemeit - biztosítva ezzel a szabad átjárást. A munkálatok több ütemben valósulnak meg, így a rekonstrukció idején a fellegvár, az alsóvár és a királyi palota is látogatható lesz.
Visegrád a magyar és az európai kultúra kiemelkedő helyszíne, a magyar királyság egykori fővárosa, a közép európai együttműködés bölcsője. A program célja, hogy a négy nemzet, Lengyelország, Szlovákia, Csehország és Magyarország számára kiemelten fontos visegrádi várat jelentőségéhez és múltjához méltó módon állítsa helyre.
Visegrád Károly Róbert uralkodása alatt írta be magát először a hazai és a nemzetközi történelembe. Itt tartották az 1335-ös királytalálkozót, ahol Károly Róbert magyar király, Luxemburgi János cseh és Nagy Kázmér lengyel királyt fogadta. A történetírás a találkozót igazi magyar diplomácia sikerként értékeli, hiszen az itt kötött megállapodások hosszú távú békét biztosítottak a résztvevő államok között és megalapozták az országaink közötti gazdasági, kereskedelmi kapcsolatokat.
Visegrád nemcsak a magyar diplomácia fellegvára volt, hanem Mátyásnak köszönhetően a reneszánsz építészet egyik remekműve is. A király egy évtized alatt építtette újjá elődei palotáját, ahol az itáliai mesterek a korabeli Európa egyik legfényesebb vidéki rezidenciáját hozták létre. A pezsgő udvari élet messze földön híressé tette, ezért nem véletlen, hogy a korabeli utazók csak a „földi paradicsomként” emlegették. A Mátyás király utáni évszázadok lassan, de pusztulást hoztak Visegrád számára. Az ellentmondásokkal teli XX. századi rekonstrukciók után mára az épületek állapota jelentősen leromlott, a teljes körű rekonstrukció nem halasztható tovább.
A reneszánszt tekinthetjük Visegrád legmeghatározóbb korszakának, ezért a Visegrád Reneszánsza program célkitűzése, hogy 2035-re, a közép-európai együttműködést meghatározó visegrádi királytalálkozó 700. évfordulójára, a fellegvár és a királyi palota a Mátyás korabeli állapotoknak megfelelően szülessen újjá.
A facebook oldalon bemutatjuk a program elemeit, beszámolunk a munkálatok aktuális állásáról, videókat és fotókat osztunk meg, és rendszeresen írunk a fellegvár történelmi múltját érintő érdekességekről.
Tartsanak velünk és kövessék a megújulás kulisszatitkait!